Get Adobe Flash player 

W maju zakończyliśmy zajęcia z hipoterapii w SOSW w Zbylitowskiej Górze.

Każdy uczestnik zajęć mógł doświadczyć wiele radości z przejażdżki na koniu po parkowych dróżkach i zaangażować się w pracę przy przygotowaniu koni do jazdy. Zaobserwować można było uśmiech uczestników wychodzących ze stajni, a także zmiany w różnych obszarach funkcjonowania ich psychiki. Najczęściej w trakcie zajęć obserwowano poprawę nastroju, niektóre osoby wreszcie przełamały lęk przed koniem. Serdecznie dziękujemy instruktorom jazdy konnej Panu Michałowi Stach, Joannie Stach- Andreasik oraz Maciejowi Witek za przeprowadzenie zajęć i umożliwienie przeżycia niepowtarzalnych wrażeń związanych z  bliskiego kontaktu z koniem.

 

 

Na zaproszenie  Fundacji Osób Niepełnosprawnych ze Stróż po raz kolejny uczestniczyliśmy w zawodach sportowych. Wzięliśmy udział w konkurencjach przygotowanych przez organizatorów z myślą o niepełnosprawności jej uczestników. Były to: skok w dal, rzut lotka i woreczkiem do celu, sztafeta z przeszkodami oraz konkurencja rzutów karnych. Wprawdzie nie udało się stanąć na podium w zadanej z tych konkurencji to jednak wszyscy byli usatysfakcjonowani dobra zabawą a przecież o to chodzi w tego typu zawodach. Organizatorzy postarali się o uświetnienie rywalizacji pokazowymi zawodami Pucharu Polski Strongmen. Dziękujemy za wspaniałą organizację i już przygotowujemy się do kolejnej spartakiady

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Biblioterapia

"Prawdę zawsze warto mówić, choć ją czasem trudno lubić" - znaczenie uczciwości i prawdomówności w życiu codziennym.

W kwietniu odbyła się kolejna biblioterapia dla uczestników WTZ, której tematem były przyczyny i skutki kłamstwa. W zajęciach wykorzystano utwory literackie: A. Łaby "Papuga Pelagia", M. Strzałkowskiej "Doświadczenie" oraz piosenkę pt. "Ropucha kłamczucha".

Analiza wierszy oraz doświadczeń z własnego życia pomogła uświadomić, że nie warto kłamać, tym bardziej, że kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw, a wówczas... stracimy wiarygodność i nikt już nie będzie chciał nas słuchać. Mówiąc prawdę okazujemy innym szacunek i nie narażamy nikogo na utratę dobrego imienia.

 

Po  okresie świątecznym dzięki sprzyjającej aurze mogliśmy rozpocząć wiosenne porządki w ogrodzie. Prace porządkowe których celem jest zwiększenie estetyki otoczenia wykonują uczestnicy pracowni ogrodniczo ? florystycznej pod opieką pani Agnieszki Woźniak. Chcemy aby zajęcia rehabilitacyjne w nowo wyremontowanym ośrodku odbywały się w miłym otoczeniu pięknej przyrody. Wiosna na dobre zagościła w naszym mieście. W ogrodzie widoczna jest  na każdym kroku i tylko do pełni jej obecności brakuje bociana na gnieździe, którego przybycia nadal oczekujemy.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Wojciech Klich dla WTZ

W okresie przedświątecznym zaproszenie przyjoł od Warsztatów Terapii Zajęciowej znany tarnowski muzyk  pan Wojciech Klich. Wykonał parę swoich utworów, a uczestnicy WTZ bawili się bardzo dobrze. Można było zauważyć wzruszenie oraz radość w  ich oczach . Młodzież przyjęła muzyka ciepło, zaowocowało to wspólnym wykonaniem kilku znanych utworów muzycznych m.in. ?Czy ten Pan, ta Pani są w sobie zakochani?.  Jesteśmy wdzięczni  za tych kilka chwil   i  na długo zapamiętamy dźwięki gitary i organków w tak  ciepłym i radosnym  wykonaniu .

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Pod koniec stycznia bieżącego roku młodzież z  WTZ z Klikowej rozpoczęła zajęcia z hipoterapii w SOSW  w Zbylitowskiej Górze. Na zajęcia uczęszczają raz w tygodniu. Młodzież zajmuje się pielęgnacją zwierząt. Ze względu na warunki atmosferyczne ( niską temperaturę ) na razie zajęcia odbywają się na hali, gdzie podopieczni WTZ jeżdżą na koniach pod nadzorem instruktora. Dzięki tym zajęciom przełamują lęk przed koniem, nabywają nowych ?jeździeckich? umiejętności, co sprawia im ogromną radość i satysfakcję.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Po raz kolejny grupa uczestników WTZ wraz z opiekunami wyjechała na zgrupowanie narciarskie do Białki Tatrzańskiej. Tu pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów podopieczni WTZ przez 5 dni korzystali z uroków ?białego szaleństwa? doskonaląc umiejętności narciarskie na wyciągach ? Kaniówka? i ?Kotelnica  Białczańska?. Wyjazd był bardzo udany, pogoda  dopisała, a  nowe miejsca i bardziej wymagające stoki sprawiły, że solidnie ćwicząc osoby niepełnosprawne nabywały nowych umiejętności szlifując równocześnie  te, nabyte w poprzednich latach. Dzięki tak atrakcyjnej formie poprawiliśmy u naszych podopiecznych ogólną kondycję fizyczną oraz umiejętności wpływające na zwiększenie zaradności i samodzielności  w miejscach mniej znanych, co  może mieć duży wpływ na podjęcie w przyszłości zatrudnienia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Aktywizacja-zawodowa

Aktywizacja zawodowa to podejmowane działania przygotowujące uczestnika WTZ do świadomego podjęcia pracy w otwartym środowisku społecznym. W tym celu prowadzone są szkolenia przez Urząd Pracy, OHP, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a także praktyki uczestników w zakładach pracy np. Tarnowska Odzież. W roku 2012 wprowadzamy dodatkowe szkolenia organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie oraz zajęcia praktyczne w Zakładzie Produkcji Opakowań "Robert". Zajęcia te stanowią integralną część w zakresie realizacji indywidualnego programu terapii społeczno -  zawodowej, kształtowania cech psychofizycznych, dzięki którym uczestnicy opanowują umiejętności przydatne w pracy, jak  i do pełnienia ról społecznych. Taka forma rehabilitacji cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Do końca stycznia 2012 roku czynna jest w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie retrospektywna wystawa poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego. Poprzez obejrzenie wystawy  podopieczni naszych warsztatów mieli możliwość zapoznania się bliżej z dorobkiem artystycznym tego wielkiego twórcy . Wystawa prezentuje szeroki wybór prac począwszy od lat 50 do 90. Są to: portrety, pejzaże, martwe natury, abstrakcje. Twórczość  Nowosielskiego najlepiej opisują słowa Krystyny Czerni zawarte w książce poświęcone jego biografii. ?Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni?.Pragniemy aby i nasze dzieła plastyczne były przepełnione duchowością, która przedstawiona w odpowiedniej formie skłoni odbiorcę do refleksji.

WIĘCEJ  ZDJĘĆ

 

Wigilia

W dniu 21.12 2011 r. w Janowicach  odbyła się wieczerza wigilijna. Jak co roku uczestnicy  przygotowywali przestawienie pod opieką pani Renaty Nowotarskiej oraz pani Eweliny Gębicy. Przedstawienie miało na celu przypomnienie dawnych tradycji wigilijnych i genezy ich  powstania. We wspólnym opłatku  wzięli  udział wszyscy uczestnicy wraz z najbliższymi. Wspólne kolędowanie i życzenia przekazywali sobie wszyscy nie zabrakło terapeutów,  kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz praktykantów, którzy chętnie się przyłączyli.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 
Więcej artykułów…
Reklama
sklep
Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

stat4u