Get Adobe Flash playerWystawa fotografii

Wystawa ?Fotografia zwykła - niezwykła?

W dniu 09.11.2012 odbył się wernisaż wystawy ?Fotografia zwykła - niezwykła?. Wystawa przedstawia zdjęcia  wykonanych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Klikowskiej w Tarnowie w ramach warsztatów fotograficznych prowadzonych w latach 2011-2012. Są to: Aleksandra Kostyrzewska, Joanna Lawrenz, Jarosław Kuk, Dariusz Pasek, Tadeusz Sacha i Michał Głód. Wystawa prezentuje 50 wybranych obrazów  pokazujących nieco inny sposób widzenia świata. Mamy tutaj widoki tarnowskich ulic, ich zakamarki, wybrane zabytki z nutą nostalgii przejawiającej się w kolorystyce, detal architektoniczny starego cmentarza, pejzaże i przyrodę okolic Tarnowa. Wystawa prezentuje również fotografie powstałe podczas warsztatów prowadzonych przez młodego tarnowskiego artystę Michała Książka tj. portret i postać w ruchu. Dostrzegamy w niej inną wrażliwość osób niepełnosprawnych zwłaszcza na światło. Niezwykłość daje się zauważyć również  w odmiennym postrzeganiu rzeczywistości zwłaszcza przedmiotów z codziennego otoczenia, które są  jak gdyby nieobecne w naszej przestrzeni. W galerii przez kolejny tydzień prowadzone będą otwarte zajęcia pracowni podejmujących działania terapeutyczne w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej  są to: pracownia plastyczna, szkła artystycznego, rękodzieła, reedukacji i florystyczna. Celem organizatorów wystawy  jest również zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na obecność osób niepełnoprawnych w przestrzeni publicznej miasta również w jego życiu kulturalnym.  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do galerii ZPAP ul. Rynek 4.

więcej zdjęć

 

W dniach 23-25.10.2012.r. delegacje  naszych podopiecznych uczestniczyło w II Małopolskie Olimpiadzie Umiejętności Zawodowych Osób Niepełnosprawnych w Poroninie.

Nasi reprezentanci mieli okazję wykazać się umiejętnościami oraz talentem w konkurencjach indywidualnych:

 

- malarstwo "Mój ulubiony obraz" (Ewelina Migoń),

- haft "Ozdabianie toreb ekologicznych" (Agnieszka Żylska),

- popisy kulinarne "Desery na Kinder Party wraz z dekoracją stołu" (Dariusz Pasek),

- rzemiosła różne "Ozdabianie pudełek drewnianych techniką decoupage" (Anita Gadecka),

Oraz w konkurenacjach drużynowych:

- obraz z puzzli (Ewelina Migoń i Agnieszka Żylska),

- konkurs wiedzy ogólnej "Jak dobrze znam swój kraj" (Patryk Niedojadło i Anita Gadecka)

Starania naszych uczestników zostały docenione przez jury i nasi podopieczni wrócili z pucharami oraz medalami osiągając I miejsce w konkurencji drużynowej obraz z puzzli, który zachwycił kolorystyką oraz bajkowym krajobrazem.  Rywalizacji towarzyszyła również wspaniała,

przyjazna atmosfera oraz zabawa.

 

Więcej zdjęć

 

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej podczas zajęć biblioterapeutycznych uczestnicy WTZ udadzą się w podróż z aniołami. Scenariusz oparty na tekście Bruno Ferrero "Aniołowie posłańcy dobroci Boga" uzupełniony okolicznościową zabawą, zagadkami i szeregiem zajęć praktycznych takich jak:. pisanie listu do Anioła Stróża czy malowanie aniołów, miały na celu uświadomienie, że anioły istnieją naprawdę, troszczą się o nas i strzegą od wszelkiego niebezpieczństwa. Często Bóg posyła dobrych ludzi, by stali się dla nas Jego "narzędziami" - ten wątek stał się dla nas kolejnym tematem rozważań, bliższym o tyle, że osobiście przez nas doświadczonym

 

Na zaproszenie Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach wzięliśmy  po raz kolejny udział w jesiennych zmaganiach sportowców niepełnosprawnych na stadionie Kolejarza w Stróżach. Mieliśmy sposobność rywalizować w wielu konkurencjach m. in.  indywidualnie rzut piłeczką palantową, skok w dal, slalom z piłką oraz drużynowo w piłkę nożną i przeciąganie liny. Udało nam się odnieść sukces w konkurencji przeciąganie liny zajmując w finale 3 miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i indywidualne upominki zaś warsztat nasz wzbogacił się o kolekcje markowych noży.

 

Więcej Zdjęć

 

Z inicjatywy terapeutów z WTZ przy SOSW w Tarnowie 06.10.2012r. odbył się I Małopolski Mityng Kartingowy Osób Niepełnosprawnych. Współorganizatorami tych zawodów była Komenda Miejska Policji w Tarnowie oraz właściciele toru kartingowego ? Speer Race?.  Impreza miała na celu promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także pokazanie, że sport motorowy może być doskonałą formą terapii osób niepełnosprawnych.

W przeprowadzenie naszych zawodów bardzo zaangażowali się funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Swoją obecnością oraz demonstrując ciekawe formy pracy policji, a także zwyczajną ludzką życzliwością przyczynili się do tego, że nasze spotkanie motorowe nabrało jeszcze większych rumieńców. Sprawne przeprowadzenie zawodów zawdzięczamy właścicielom oraz pracownikom toru kartingowego. W mityng włączyła się młodzież z sekcji kartingowej. Swoją jazdą pokazali jak dużo można osiągnąć systematyczną pracą. Wspierali naszych podopiecznych w zmaganiach kartingowych.

W mityngu wzięło udział 9 Warsztatów Terapii Zajęciowej z Małopolski i Podkarpacia.

Założone cele zostały osiągnięte ? wszystkie osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie bardzo pozytywnie przyjęli tę formę terapii, na twarzach malowała się radość i satysfakcja, a zmaganiom towarzyszył rozsadek i zdrowy duch rywalizacji.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Wycieczka do Piwnicznej 25.09-28.09.2012

 

Korzystając z pięknej jesiennej pogody grupa 12 podopiecznych WTZ przy SOSW w Tarnowie wraz z opiekunami spędziła cztery dni (25. 09. ? 28. 09. 2012r.) w malowniczej miejscowości Piwniczna Zdrój. Walorami tego miejsca jest mikroklimat oraz mineralne wody wypływające z naturalnych źródeł. Celem wyjazdu było: wdrażania młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, poprzez wędrówki piesze z wykorzystaniem kijów do nornic walking. Ćwiczenie samodzielności w czynnościach samoobsługowych, przygotowania prostego posiłku, uwrażliwiania na potrzeby innych, a także racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Wędrówki szlakami turystycznymi doprowadziły nas na Kicarz (703 m n.p.m.) oraz Niemcową (963 m n.p.m.) Obok pieszych wycieczek mieliśmy również czas na rywalizację sportową w różnych grach zespołowych. Przyjemne ciepłe wieczory sprzyjały integracji przy ognisku i śpiewach z gitarą.

więcej zdjęć

 

Spotkanie z rodzicami.

Dnia 20 września 2012 r. na terenie  WTZ odbył się piknik rodzinny. Zaproszonymi gośćmi byli rodzice i opiekunowie obecnych oraz przyszłych uczestników.

Plan pikniku obejmował zebranie kierownika z rodzicami dotyczące zmian funkcjonowaniu i organizacji pracy na warsztatach oraz poczęstunek dla gości w formie przyjęcia grilowego

W trakcie poczęstunku rodzice mieli możliwość zwiedzania i podziwiania poszczególnych pracowni oraz zapoznanie się z charakterem pracy każdej z nich.

Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych przyjęcie odbyło się w miłej i sympatycznej atmosferze.

Więcej zdjęć

 

ZAWODY WĘDKARSKIE W BOCHNI


W dniu 11.09.2012 na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej z Proszówek  nasi podopieczni wzięli udział w zawodach wędkarskich. Pierwszy rybę złowił Robert Budzioch reprezentant naszego warsztatu jednak w klasyfikacji końcowej uplasował się na drugim miejscu tuż za warsztatami z Proszówek. Pogoda tego dnia dopisała, współzawodnictwo odbywało się w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy zawodów otrzymali nagrody i dyplomy okolicznościowe.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

W dniach 18.06 ? 24.06.2012 rok odbył się rajd pieszy w ramach programu
?OD BIESZCZAD PO SUDETY RAZEM NA SZLAKU?.

To już po raz czwarty osoby niepełnosprawne podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Klikowej zmagali się ze swoimi słabościami na turystycznych szlakach wokół Krościenka i Szczawnicy.

Orientacja w terenie, czytanie mapy, umiejętność zaplanowania trasy oraz wzajemna pomoc, przezwyciężanie  swoich niedoskonałości i przygotowanie się na kilkugodzinny trud wędrówki, to główne założenia programu  które udało się zrealizować w malowniczych miejscach Beskidu Sądeckiego i Pienińskiego Parku Narodowego. Uczestnicy rajdu zdobyli punkty na Odznakę Turystyczną PTTK oraz wzbogacili swoje doświadczenie  o takie miejsca w Paśmie Radziejowej jak: Bereśnik, Dzwonkówka i Hala Przehyba, oraz w Pieninach: Trzy Korony, Pieniński Zamek, przełom Dunajca, Czerwony Klasztor, Przełęcz Cerla, Przełącz Targov .

Program usprawniania  poprzez turystykę pieszą realizowany jest w WTZ  od 2009 roku. Osoby niepełnosprawne Intelektualnie realizujący go mają za sobą szlaki turystyczne: Jaworzyna Krynicka ? Wysowa, Bieszczadzki Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy i aktualnie Pieniny ? Beskid Sądecki.

Nie wszyscy uczestnicy programu posiadają odpowiedni sprzęt do długiej wędrówki. Buty  górskie i kurtki przeciwdeszczowe są nieodzowne na szlaku. Zapraszamy więc osoby fizyczne lub firmy które chciałyby wesprzeć organizatorów poprzez zakup odpowiedniego sprzętu o kontakt z WTZ.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

Festiwal Podolany 2012

W dniach 02-03.06.2012 odbył się międzynarodowy Festiwal Piosenki i form twórczych osób niepełnosprawnych w Podolanach. Nasi uczestnicy  wystąpili w sobotnie popołudnie przestawiając sztukę. ?Piękna i Bestia?Przez wiele tygodni przygotowywali swoje stroje i rekwizyty potrzebne do występu.Słoneczna pogoda, miła atmosfera przyciągnęła dużą widownie. Nasza grupa otrzymała wyróżnienie za najciekawsze kostiumy i dekorację. Nie zabrakło także innych atrakcji m.in. przejazdu quadem, peenbalu, spływu Rabą, meczu piłki nożnej, pokazu zawodów strażackich oraz ratownictwa wraz z psami do tego celu przygotowanymi. W niedzielne popołudnie  przybył w odwiedziny na festiwal Pan Minister Pracy i Polityki Socjalnej Kosiniak- Kamysz.


 

W ramach integracji z naszymi uczestnikami ta miła chwila została uwieczniona na zdjęciach.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 
Więcej artykułów…
Reklama
sklep
Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

stat4u